Copëza Mishi

copezaMishi

Koha e pergaditjes: 15 -30 minuta

Servuar : 4 persona

Vështirësia: E lehtë

Lista e përbërësve:

1 kg mish vici
8 deri në 10 kërpudha
1 qep të vogël
2 thelbi hudher
2 lug gjelle miell
2 domate ose  (salce domate )
spec djekës
pak senf
pak krem kuzhine

Mishim e prejme në copa gishtëza nga dy centimetra i kavardisim mirë ,i shtojmë kërpurdha të prera në feta të holla ,qepen edhe hudhren e grirë imët i kavardisim derisa të zbutën mirë. Pas 5 – 6 minutave shtojmë specin e djekës , pak senf, pak miell dhe salcën e domatëve i lejm të ziejne për 10 min me kapak të mbyllur dhe në temperatur të mesme . Mos harroni krip,pipër të zi ,origano sipas deshirës. Kur të servohet hidhet kremi kuzhines . Mund ta shërbeni me pasta të ndryshme ,oriz ,patate etj