Mish pule e marinuar , brokoli dhe arra

kw0716_Marinierter_Brokkoli_Haehnchenstreifen_Nuesse_daP

Përgatitja: 50-60 minuta

Servohet : 4 persona

Vështirësia: E lehtë

Lista e përbërësve:

 • 2 lugë erëza,
 • 3 lugë mjaltë,
 • 2 lugë kerri,
 • vaj luledielli,
 • 600 g fileto gjoks pule,
 • 800 g brokoli,
 • 1 qepë të kuqe,
 • 10g xhenxhefil,
 • 50 g kikirikë të pjekur,
 • 50 g arra indiane,
 • salcë frutash dhe uthull
 • 100 ml supë pulë
 • kripë

Përgatitja:

Perzihen 2 lugë erëza , 2 lugë mjaltë, 1 lugë çaji kerri dhe 1 lug vaj luledielli. Shpëlahet gjoksi i pules dhe prihet në shirita. Slacen e fituar e vendosim shiritat e pules dhe të lëmë për 30 minuta.

Ndërkohë: pastrohet, lahet dhe të ndahen në copa si të barabartë nëse është e mundur, brokoli.

Brokoli e vendosim në ujë të vluar i hedhim krip varësisht prej madhësisë dhe i lëmë të zien për 4-6 minuta, pastaj, kullohen dhe shpërlahen me ujë të ftohtë. Qepa prihet në shirita të hollë. Xhenxhefili prehet në copa të imëta. Qepës dhe xhenxhefilit ju hidhet 2 lugë vajë, slace frutash, mjaltë dhe 100 ml supë, i lëmë të vlojn dhe në fund i hedhim krip dhe kerri sipas nevojës . Dhe e leme ashtu te mbuluar për 30 minutes.

Marrim një tigan për pjekje, vendosim pak vaj dhe fillojm ti skuqim të gjithë shiritat e mishit të pulës, derisa sa secila të bëhet pak e ashpër. Marrim brokolin dhe i rregullojm me shiritatat e mishit të pulës, i hedhim masën e krijuar të qepës dhe xhenxhefilit dhe në fund i spërkasim me arra indiane dhe kikirik të pjekur.

 

Ju bëftë mire!