oriz me karrot dhe majdanoz

Rezept_Kinder_Gemuese_Bratlinge_mit_Kraeuterdip_daP

 

Gatuan  orizin  sipas  të dhënave në pako dhe le të ftohët. Karrota, majdanoz  pastrohen dhe prihen imët. Karrota, misri, majdanozi, orizi , krip , piper sipas nevojës përzihen. Lihen për 15 min dhe  pastaj ndahen në forma. Forma lyhet në miell dhe vezë. Fërgohen në vaj të nxehtë në të dy anët dhe bëhën si “crispy”.

Përzierjen e kosit dhe gjizëz me pak gjethe menteje dhe krip , vendosen në një enë.

Shërbehët edhe me brokoli.

Ju bëft mirë!